Pożyczaj odpowiedzialnie

  1. Pożyczka, czyli decyzja przemyślana i odpowiedzialna

    Zanim zdecydujesz się wysłać wniosek, dokładnie zastanów się nad tym, czy pożyczka jest Ci w ogóle potrzeba. Każda pożyczka jest bowiem poważnym zobowiązaniem finansowym, które kiedyś trzeba spłacić. Potrzebna jest do tego stabilna sytuacja finansowa, która oznacza płynność. Tylko to pozwoli na spłacenie pożyczki w terminie.

    Brak odpowiedzialności w podejmowaniu decyzji dotyczącej zaciągnięcia pożyczki może przerodzić się w poważne kłopoty. I to nie tylko finansowe, ale również prawne. Zaciągając pożyczkę, zawsze należy wziąć pod uwagę możliwość niespodziewanych wydatków, które mogą nagle pojawić się w trakcie miesiąca. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mimo tego będziemy w stanie spłacić kolejną ratę. W podejmowaniu decyzji o pożyczce liczą się wszystkie za i przeciw, które powinny być bardzo dokładnie przeanalizowane. Tylko wówczas decyzja o wzięciu pożyczki będzie odpowiedzialna, racjonalna i naprawdę przemyślana, a ryzyko związane z zadłużeniem będzie naprawdę niewielkie. Nigdy nie należy do decyzji o pożyczce podchodzić w sposób pochopny. To decyzja na długi czas. Jeśli będzie błędna, może przerodzić się w naprawdę poważne kłopoty nie tylko samego pożyczkobiorcy, ale również jego najbliższych.

  2. Dopasowanie kwoty oraz okresu spłaty do posiadanych możliwości

    Istotne jest, aby pożyczyć tylko taką kwotę, która dostosowana jest do posiadanych możliwości. Dopasować należy także okres, w którym pożyczka ma zostać spłacona. Wysokość pożyczki, a także długość okresu spłaty w sposób bezpośredni wpływają na wysokość spłacanych rat.

    Dobrze dobrana kwota pożyczki, a także dopasowany czas jej spłaty sprawią, że budżet domowy nie będzie nadmiernie obciążony. Tym samym nie trzeba będzie co miesiąc zastanawiać się nad tym skąd wziąć pieniądze na kolejną ratę. Zaciągając pożyczkę, warto poważnie zastanowić się nad dniem, do którego ma wpływać kolejna rata. Odpowiednim rozwiązaniem jest wybór dnia następujące w ciągu maksymalnie trzech dni od dnia, w którym na konto wpływa wynagrodzenie za pracę. Wówczas można niemalże natychmiast zlecić przelew, a tym samym mieć pewność, że pieniądze dotrą na czas. Trzeba bowiem pamiętać, że regularne spłacanie w terminie kolejnych rat pozwala uniknąć poważnych kłopotów finansowych oraz prawnych.

  3. Dokładne koszty pożyczki

    Decydując się na zaciągnięcie pożyczki, koniecznie trzeba zdać sobie sprawę z tego, że spłacić trzeba będzie nie tylko samą pożyczkę, ale również szereg kosztów dodatkowych, do których zalicza się odsetki oraz prowizję.

    Zaleca się, aby jeszcze przed złożeniem podpisu na umowie poprosić o dokładne obliczenie miesięcznej raty, którą zobowiązani będziemy spłacać. Warto poprosić o przedstawienie także składników raty i rozbicie tego na konkretne sumy. Wówczas wyraźnie – czarno na białym – otrzymamy informację dotyczącą faktycznych kosztów zaciąganej pożyczki. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że każda pożyczka to dodatkowe koszty takie, jak odsetki oraz prowizja. Nieraz konieczne okazuje się być także wykupienie ubezpieczenia, które także podnosi dodatkowo koszta.

  4. Sprawdzenie wymagań jakie stawia pożyczkodawca

    Koniecznie trzeba dowiedzieć się jakie są wymagania pożyczkodawcy względem osób zainteresowanych zaciągnięciem pożyczki. Wówczas będziemy wiedzieć, czy dana pożyczka w ogóle znajduje się w zasięgu naszych możliwości.

    Wymagania pożyczkodawców są naprawdę bardzo różne. Najczęściej pożyczki udzielane są jedynie osobom pełnoletnim, czyli takim, które osiemnaste urodziny mają już za sobą. Nie brakuje również pożyczkodawców, którzy pożyczają pieniądze dopiero po ukończeniu dwudziestego roku życia. Coraz częściej spotkać można się także z górną granicą wieku, która na ogół wynosi jedynie siedemdziesiąt lat. Oznacza to, że osoby starsze nie mogą na pożyczkę liczyć. Coraz częściej pożyczkodawcy rezygnują z zaświadczenia o dochodach. Zwracają jednak uwagę na to, czy jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenie, czy też nasze dochody pochodzą z emerytury lub renty. Warto zapoznać się z wymaganiami pożyczkodawcy, aby niepotrzebnie nie tracić czasu.